Enklere å oppbevare regnskapsmateriale i utlandet

Skattedirektoratet foreslår at elektronisk regnskapsmateriale skal kunne oppbevares i EØS-området, Storbritannia og Sveits uten krav om dispensasjonssøknad. Per i dag er det kun ved oppbevaring i de nordiske landene at det ikke er krav om søknad.

Publisert:

Etter forslaget skal Skatteetaten gis opplysninger om hvor materialet oppbevares. Videre må det være elektronisk tilgang til regnskapsmaterialet i Norge til enhver tid. Dette er i samsvar med gjeldende rett.

For oppbevaring av regnskapsmateriale i andre land skal det fortsatt være mulig å innvilge dispensasjon etter søknad.

Kravet i bokføringsforskriften § 5-3-15 om at kassasystemet i sin helhet må befinne seg i Norge, foreslås erstattet av et krav om at systemet og journalen må være tilgjengelig i Norge til enhver tid.

Det foreslås at endringene også skal gjelde for oppbevaringspliktig regnskapsmateriale fra tidligere regnskapsperioder. Tidspunkt for ikrafttredelse er ikke bestemt. 

Høringfristen gikk ut 9. desember 2024.