Rekordsøkning til revisjon

4.580 nyutdannede søkte på jobb i revisjon i 2024. Veksten fra 2023 er på hele 73 prosent.

Publisert:
Karen-Kvalevåg-nov-2023-1100x520-web.jpg
– Det er veldig gledelig at flere får opp øynene for at revisoryrket både er variert og sosialt, og ikke minst har stor betydning for tilliten i samfunnet, sier administrerende direktør Karen Kvalevåg i Revisorforeningen.

De fleste søkerne var nyutdannede master­studenter innen økonomi og administrasjon, ledelse, samt regnskap og revisjon, og det var 533 som ble ansatt.

– Bransjen har de siste årene jobbet hardt for å vise frem at yrket er variert og sosialt, og ikke minst har stor betydning for tilliten i samfunnet, sier administrerende direktør Karen Kvalevåg i Revisorforeningen.

Kapital R&R 04-25 - Rekordsøkning til revisjon.png
Denne artikkelen sto også i Kapital Regnskap og rådgivning 18/2025.

Revisoryrket er godt betalt, også for nyutdannede. Snittlønnen for en nyutdannet med master i revisjon og regnskap var i 2024 på 580.000 kroner.

De største revisjonsselskapene står for det meste av rekrutteringen av unge rett fra skolebenken. Av de 533 som fikk jobb i fjor, begynte 86 prosent i ett av de fem store revisjonshusene: EY, KPMG, Deloitte, BDO eller PwC.

– I tillegg til at det er gode betingelser allerede fra første arbeidsdag, er det gode karriere­muligheter. Det er få bransjer som kan matche den gratis etter­utdannelsen revisoryrket gir. Revisorer snakker direkte med beslutningstagerne i selskapene de jobber for, og kommer tett på forretnings­strategien. I tillegg får du jobbet med selskaper fra forskjellige bransjer og med helt ulike problem­stillinger, sier Kvalevåg.

De fleste nyutdannede som fikk jobb i fjor – 52 prosent – kom fra handelshøyskolene NHH og BI, mens hver tredje som ble ansatt, kom fra NHH.

Tallene er hentet fra Revisorforeningens rekrutterings­undersøkelse, og baserer seg på rekrutteringstall fra de 30 største revisjons­selskapene i Norge.