Revisorforeningen styrker innsatsen mot økonomisk kriminalitet
Revisorforeningen har etablert et eget prosjekt som skal styrke og synliggjøre bransjens viktige bidrag i totalforsvaret mot økonomisk kriminalitet.
Bakgrunnen for prosjektet er at økonomisk kriminalitet er et økende samfunnsproblem. Metodene blir mer profesjonelle, digitale og grensekryssende, og konsekvensene rammer både enkeltvirksomheter, fellesskapet og tilliten til sentrale samfunnsinstitusjoner. Myndighetene og allmennheten forventer at revisjonsbransjen utgjør et robust førstelinjeforsvar som bidrar til å forebygge og avdekke slik kriminalitet.
Temaet er gitt strategisk prioritet av Revisorforeningens styre. Som bransje skal vi ta en tydelig posisjon, blant annet gjennom å øke forståelsen for, og synliggjøre revisors forebyggende rolle og samfunnsoppdrag.
Formålet med prosjektet er å få bedre innsikt i metoder og trender og hvordan vi som revisorer innenfor de rammer vi opererer, best kan bidra til å fylle rollen vi har i totalforsvaret mot økonomisk kriminalitet.
Det legges opp til bred involvering av medlemmer og dialog med eksterne samarbeidspartnere som Økokrim, Skattekrim (Skatteetaten), Politihøyskolen, Finanstilsynet m.fl.
Medlemsundersøkelse
Vi har gjennomført en bred kartlegging av hvordan bransjen vurderer egen innsats, identifisert utfordringer og om det er behov for endringer og skjerpet innsats, muligheter for å gjøre mer, og forutsetninger som må være på plass for å få dette til.
Vi har mottatt over 650 svar på undersøkelsen, og ønsker å rette en stor takk til alle dere som har satt av tid til å svare. Svarene deres gir oss viktig innsikt, og vil være til stor hjelp for oss i vårt videre arbeid. Tusen takk!
Innspill fra eksterne samarbeidspartnere
I siste halvdel av august er det kalt inn til et innspillsmøte med viktige eksterne samarbeidspartnere, hovedsakelig fra politiet, forvaltningen og tilsynsmyndighetene.
Møtet er lagt opp som en uformell dialog og informasjonsutveksling. Formålet er gjensidig oppdatering og informasjonsutveksling – om utviklingen i kriminalitetsbildet, forventninger vi har til hverandre og hvilket mulighetsrom vi har, enkeltvis og gjennom samarbeid.
Veien videre
Prosjektet skal bidra til at Revisorforeningen tar en tydeligere posisjon i arbeidet mot økonomisk kriminalitet, videreutvikler samarbeidet med sentrale aktører og styrker informasjons- og veiledningsarbeidet overfor medlemmene.